Wesele i  ślub - Portal weselny - Porady, ciekawostki, baza firm.
6 kwietnia 2020, Adama, Ady, Ireneusza
STRONA GŁÓWNA REKLAMA REGULAMIN PRACA KONTAKT PARTNERZY NEWSLETTER
ARTYKUŁY
moda ślubna
wydarzenia
prasa ślubna
formalności
obyczaje
organizacja wesela
koszty ślubu
wieczór kawalerski
wieczór panieński
podróż poślubna
księga imion
ciekawostki
kulinarnie
zabawy weselne
sondaże

BAZA FIRM
suknie ślubne
akcesoria ślubne
bielizna ślubna
catering
cukiernie
dekoracje weselne
fotografia
garnitury
jubilerzy; biżuteria
konsultanci ślubni
kwiaciarnie
limuzyny
noclegi
obuwie ślubne
oprawa muzyczna
podróż poślubna
prezenty ślubne
przewóz gości
restauracje
salony fryzjerskie
salony kosmetyczne
szkoły tańca
trunki i napoje
videofilmowanie
zaproszenia
USC

GALERIE śLUBNE
Suknie ślubne
Garnitury
Bielizna
Limuzyny
Biżuteria
Fotografia ślubna
Bukiety ślubne

OGŁOSZENIA
sprzedam
kupię
dam zamienię

Bramka weselna

Jednym ze zwyczajów weselnych, nawiązujących do kultury naszego państwa jest organizowanie tzw. bramki. Obecnie w niektórych częściach Polski zwyczaj ten powoli zanika. W wielkich miastach całkowicie znikł. Jednak w innych rejonach, szczególnie na wsi, jest on w dalszym ciągu kultywowany.

KIEDY PAN MŁODY WYKUPUJE PRZYSZŁĄ ŻONĘ?

Najczęściej bramkę robią sąsiedzi albo dalsi znajomi, tarasują drogę. Według tradycji, Pan Młody, jadąc po przyszłą żonę, musi wcześniej ją wykupić. Zazwyczaj wykupuje się butelką wódki (a nawet kilkoma) i cukierkami dla dzieci.
Przed domem Panny Młodej bramkę często organizuje najbliższa rodzina: bracia, siostry, itp. Czasami warto mieć duży zapas butelek. Ciężko w to uwierzyć, ale niektórych rejonach kraju dla jednej pary robi się dwucyfrową liczbę bramek.

JAK ZROBIĆ BRAMKĘ WESELNĄ?

Dawniej ludzie robiący bramy przebierali się w zabawne stroje, albo odgrywali scenki, a państwo młodzi dawali im za to wódkę. W obecnych czasach pomysłów także nie brakuje. Należy jednak pamiętać, że trzeba to robić w sposób kulturalny. Ważny jest odpowiedni ubiór, jeśli nie jest to jakaś śmieszna scenka wymagająca przebrania.
Minimalna oprawa to wstążka, stolik, kieliszki, wódka itp. W ten sposób można już zablokować przejazd. Gdy podejdzie starosta, bądź świadek, rozpoczyna się targowanie. Przynosi po kolei butelki wódki. Jeśli ilość odpowiada organizującym bramkę, nalewają oni do kieliszków swoją wódkę, piją ze starostą, po czym przepuszczają Pana Młodego, bądź Parę Młodą jadącą do ślubu. Przy targowaniu nie należy być zbyt natarczywym, ponieważ można zepsuć klimat wesela i po części radość Młodych. Miłym gestem jest wręczenie kwiatów Pannie Młodej i obowiązkowo, złożenie życzeń Młodej parze. Można również zablokować przejazd tylko po to, by wypić z Młodymi szampana, złożyć życzenia i wręczyć kwiaty. Idealnym dodatkiem może być wręczenie dwóch białych gołębi, które para puszcza do góry.
Ile głów tyle pomysłów, a może być śmiesznie. Wystarczy przygotować krótką inscenizację. Można grać w karty, myć/naprawiać samochód/traktor lub inny pojazd. Śmieszny może być poród czy pieczenie ciasta. Znane są także obrazy cięcia drzewa, ratowania życia, czy stworzenie plaży na środku drogi.

Źródło: www.platynka.pl
Strona: 1

<- Wstecz Do góry