Wesele i  ślub - Portal weselny - Porady, ciekawostki, baza firm.
29 marca 2024, Eustachego, Eustachiusza, Wiktoryna
STRONA GŁÓWNA REKLAMA REGULAMIN PRACA KONTAKT PARTNERZY NEWSLETTER
ARTYKUŁY
moda ślubna
wydarzenia
prasa ślubna
formalności
obyczaje
organizacja wesela
koszty ślubu
wieczór kawalerski
wieczór panieński
podróż poślubna
księga imion
ciekawostki
kulinarnie
zabawy weselne
sondaże

BAZA FIRM
suknie ślubne
akcesoria ślubne
bielizna ślubna
catering
cukiernie
dekoracje weselne
fotografia
garnitury
jubilerzy; biżuteria
konsultanci ślubni
kwiaciarnie
limuzyny
noclegi
obuwie ślubne
oprawa muzyczna
podróż poślubna
prezenty ślubne
przewóz gości
restauracje
salony fryzjerskie
salony kosmetyczne
szkoły tańca
trunki i napoje
videofilmowanie
zaproszenia
USC

GALERIE śLUBNE
Suknie ślubne
Garnitury
Bielizna
Limuzyny
Biżuteria
Fotografia ślubna
Bukiety ślubne

OGŁOSZENIA
sprzedam
kupię
dam zamienię

Wszystko na temat eleganckiego ubioru mężczyzny

Czym kierować się przy wyborze garnituru...


KOSZULA WIZYTÓWKA DŻENTELMENA
Schludny elegancki wygląd mężczyzny w dużej mierze zależy od właściwej dbałości o wygląd i dopasowanie koszuli. Bez wątpienia musi ona być starannie wyprasowana, szczególnie rękawy gładkie, a nie w kant. Koszula i krawat stanowią spójną całość wzajemnie się uzupełniają i pozwalają na świadome dostosowanie  stroju do okoliczności. Poprzez oryginalną kompozycję można wykreować własny niepowtarzalny styl.
Klasyczne zasady ubioru wymagają, by do garnituru nosić koszulę z długim rękawem. Należy tak dobrać rozmiar koszuli, by mankiety lekko wystawały spod rękawów marynarki. Pojedyncze mankiety ok. 1 cm , natomiast podwójne mogą być wysunięte więcej. Ostatnio modny jest fason marynarki bardzo dopasowanej w talii, jakby nieco za małej, wówczas koszula znacznie wysuwa się z rękawa. Prawdziwy dżentelmen chętnie nosi koszule z mankietami zapinanymi na spinki. Warto pokusić się o taką koszulę zwłaszcza na wyjątkowe okazje. Spinki dobieramy kolorystycznie do pozostałych elementów męskiej biżuterii: zegarka, klamry paska czy spinki do krawata. Możemy pokusić się o spinki do mankietów z kamieniami szlachetnymi. Dobrze, jeśli będą spójne kolorystycznie z innymi barwnymi akcentami naszego stroju.
Kołnierzyk koszuli powinien być odpowiednio dopasowany. Zbyt luźny wygląda nieestetycznie, zbyt ciasny uwiera i kusi, by rozpiąć guzik pod szyją. Należy pamiętać, że rozpięta koszula „pod krawatem” (nawet, jeżeli jest to tylko jeden guzik od kołnierzyka) nigdy nie będzie wyglądała elegancko. Jeśli zakładamy koszulę sportową lub po prostu bez krawata wtedy nie zapinamy odpiąć ostatniego, górnego guzika.


Klasyczny i dość uniwersalny jest kołnierz typu KENT. Stosowany jest we wszystkich rodzajach koszul: zarówno codziennych, weekendowych, jak i wieczorowych. Bardziej elegancka i wyrafinowana odmiana kołnierzyka to kołnierz włoski, zwany też HAI. Jest doskonały dla osób chcących podkreślić swoją elegancję i wyróżnić się z otoczenia. Idealnie pasuje do szerokiej główki mięsistego jedwabnego krawata. Zyskał ostatnio na popularności, jest coraz chętniej noszony. Do strojów wieczorowych fraków i smokingów załóżmy koszulę z łamanymi różkami kołnierzyka. Do niej koniecznym dodatkiem jest mucha. Ten typ koszuli obowiązkowo powinien mieć guziki zakryte plisą. Jeśli natomiast zakładamy marynarkę bez klap, wykończoną stójką powinniśmy założyć także odpowiednią koszulę „stójkę”
Koszula nie musi być biała, choć kolor ten należy do kanonów stylu klasycznego i wraca znów do łask światowych kreatorów mody. Ostatnio modne są koszule w kolorach pastelowych, szczególnie w odcieniach niebieskich, różowych, beżach. W trendach ślubnych coraz modniejszy staje się kolor ecru, który perfekcyjnie może być połączony z kolorystyką sukni ślubnej podkreślając atmosferę niezwykłości i jedności nowożeńców. Dla bardziej odważnych jak zawsze pozostają wzorzyste koszule. Najmodniejsze są nadal pasy.
Dopełnieniem koszuli jest krawat, który powinien z nią współgrać i uzupełniać ją. Duet tych elementów pozwala na pokazanie gustów, upodobań i indywidualności noszącego. Często koszula jest niejako tłem dla zdobnych much, fularów, krawatów. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby dobór dodatków był przemyślany i spełniał zasady elegancji. Przy koszuli gładkiej mamy większa swobodę wyboru wzoru. Skośne pasy nadal są w czołówce. Koszulę możemy ożywić także krawatem w drobne, powtarzające się wzory geometryczne. Modne są ostatnio także motywy kwiatowe. Gdy koszula jest wzorzysta załóżmy krawat gładki lub taki, który rzeczywiście współgra z koszulą. Może to być np. koszula w ukośne prążki a krawat w szersze pasy ułożone pod takim samym skosem i w podobnych barwach. Ostatnio chętnie wybierane są krawaty w mocnych odcieniach różowego, pomarańczowego czy czerwieni. Najważniejsze, by mężczyzna czuł się w stroju dobrze, by nie miał wrażenia, że się przebrał tylko ubrał, wtedy na pewno nie zabraknie mu pewności siebie i dobrego samopoczucia.

KRAWAT - PRAWDZIWIE MĘSKA BIŻUTERIA

     Krawat to coś więcej niż tylko kawałek tkaniny zawiązany wokół szyi. Dobry krawat dodaje mężczyźnie uroku, kiepski może nawet zniszczyć efekt garnituru. Krawat to swoista ‘ biżuteria ‘ mężczyzny - jest najważniejszym i najbardziej eksponowanym dodatkiem w jego ubiorze. Pozwala on na pokazanie indywidualności męskiego ubioru, gustów, upodobań. Zmieniając jedynie krawat, z łatwością możemy zmienić swój wizerunek i charakter ubrania.
 
Krawat jest symbolem pozycji i powagi. Zarezerwowany głównie dla mężczyn jest sposobem aby wyróżnic sie na tle innych. Przodkiem krawata jest cravate, czyli chusta, którą zakładano na szyję i wiązano z przodu. Dopiero w 1924 r., wraz z pojawieniem się przy ubraniu kołnierzy klapowych, powstały cienkie wiązania i wprowadzono znany nam dzisiaj krawat. Sporządzono go z trzech uciętych ze skosu pasów materiału, dzięki czemu krawat zachowuje swoją formę nawet po wielokrotnym wiązaniu.
Krawat jest podstawowym elementem każdego eleganckiego pana, zajmuje on przecież centralne miejsce całej postaci i podświadomie wpływa na nasze samopoczucie. Jest  najszybciej zapamiętywanym w podświadomości patrzącego elementem stroju, dlatego istotne jest by był dobrany z zachowaniem zasad ubioru i obowiązujacej mody.krawat, muszka, zwis męski
Na ogół krawat powinien być ciemniejszy od koszuli. Jeżeli ubraliśmy koszulę w paski, to lepiej unikać bardzo wzorzystych krawatów, załóżmy wtedy spokojny, raczej jednokolorowy 'zwis'. Ogólnie przyjęta jest zasada: węższy krawat do węższych klap marynarki i na odwrót.
Bardzo ważny jest sposób noszenia krawata. To on decyduje, czy mężczyznę można nazwać eleganckim. Węzeł krawata nie może odstawać od stójki koszuli oraz nie może być zbyt mocno ściśnięty. Wygląda on wówczas nieelegancko i źle świadczy o sposobie przechowywania. Po zdjęciu krawata w domu, powinniśmy go natychmiast rozwiązać. Przechowywany z węzłem, szybciej się niszczy i do tego źle prezentuje pod szyją właściciela. Koniec prawidłowo zawiązanego krawata powinien sięgać paska do spodni, w żadnym wypadku połowy brzucha. Groteskowo wygląda też zbyt długi krawat, którego koniec wystaje spod marynarki dyndając w okolicach rozporka spodni.
Zanim wybierzemy odpowiedni krawat warto jest go starannie obejrzeć. Ważne jest aby krawat ładnie opadał - by to sprawdzić chwytamy krawat za wąski koniec i puszczamy go swobodnie. Jeżeli krawat opada prosto i nie skręca się przy tym, oznacza to, że jest dobrze skrojony. Eleganckie krawaty wykonane są najczęściej z  jedwabiu. Jedwabne krawaty dobrze się wiążą i łatwo wracają do pierwotnej formy po ich rozwiązaniu. Trzeba jednak pamiętać, że krawaty wymagają szczególnego traktowania, aby mogły się "odwdzięczyć" nieskazitelnym wyglądem, dodającym prestiżu i rozświetlającym całą sylwetkę.

zeł Windsorski

 

Wysmukły four in hand

Wiązanie krawata - węzeł windsorski   Wiązanie krawata
Wiązanie krawata - węzeł windsorski   Wiązanie krawata

Artykuł umieszczony dzięki uprzejmości producenta garniturów Pawis.

MARYNARKA - KREACJA WYJĄTKOWA
Każdy prawdziwy mężczyzna powinien dysponować, choć jedną wyjątkową kreacją. Doskonałym rozwiązaniem jest elegancki garnitur, bądź niepowtarzalna, modna i gustowna marynarka. Klasyczna forma marynarki od dawien dawna króluje w męskiej modzie, mimo iż w chwili obecnej powstało wiele jej odmian, a każda z nich jest jedyną w swoim rodzaju. Do najpopularniejszych rodzajów marynarek bez wątpienia zaliczyć możemy: marynarki jedno i dwu rzędowe, te ostatnie przeżywają obecnie swój renesans, sportowe, stójkowe, czy smokingowe.
A oto kilka podstawowych zasad dotyczących noszenia marynarki:
1. Ostatni guzik spełnia funkcję estetyczną. Nie należy go, zatem zapinać.
2. Rękaw marynarki powinien kończyć się ok. 1 cm nad mankietem koszuli.
3. Kieszenie marynarki nie powinny być zapełnione. Pełnią one, bowiem rolę dekoracyjną. 

KAMIZELKA - ELEGANCKA ALTERNATYWA NA GORĄCE DNI
Niewątpliwie męska kamizelka ulega ciągłym zmianom przybierając coraz to bardziej innowacyjne formy. Noszona pod jednorzędową marynarką stanowi doskonałe uzupełnienie stroju wytwornego mężczyzny. W upalne dni, bardzo często zakładana zamiast marynarki nadaje ubiorowi szyku oraz elegancji. Podobnie jak w przypadku marynarek nie zapinamy ostatniego guzika. W zależności od okazji, na którą kamizelkę zakładamy może być ona żakardowa, z tej samej tkaniny, co całość garnituru bądź też, sportowa szyta z różnych tkanin „luźniejszego stylu” np. sztruksów. Co istotne białą kamizelkę zakładamy tylko i wyłącznie do fraku. Nietaktem jest także założenie smokingu, pasa smokingowego oraz kamizelki. Pas i kamizelkę nosimy, bowiem naprzemiennie.

SPODNIE - "DÓŁ MĘŻCZYZNY"
Eleganckie, męskie spodnie powinny posiadać kantkę biegnącej od pierwszej zaszewki, przez środek nogawki aż do mankietu. Istotnym dodatkiem są również kiszenie: najczęściej dwie z przodu oraz jedna z tyłu zapinana na mały guziczek. Wyjątkowo istotna jest długość spodni. Najmodniejsze spodnie to te sięgające poziomu obcasa w tyle. Z przodu lekko opierające się na bucie tak, aby linia kantki ulegała delikatnemu załamaniu. 

FULAR - DETAL WYJĄTKOWY
Fular jest dodatkiem wyjątkowym. Awangardowy, ale prezentujący się naprawdę ekskluzywnie. Najczęściej wybierany na ceremonię ślubną, co jest oczywiście w pełni uzasadnione, bowiem jaka uroczystość w życiu każdego mężczyzny jest ważniejsza niż własny ślub? Fular najczęściej występuje w trzech postaciach, postaciach mianowicie jako fular wiązany, przekładany, oraz krótki. 

MUSZKA - COŚ DLA KONESERÓW
Zawiązanie jej jest nielada sztuką. Nie mniej jednak efekt końcowy jest piorunujący. Muszka jest niezwykłą wizytówką męskiej estetyki. Co istotne muszkę czarną zakładamy do smokingu, białą zaś do fraku.

WYPUSTKA - DOPEŁNIENIE DOSKONAŁE
Jest ona bez wątpienia nieodzownym elementem garnituru wizytowego. Przede wszystkim powinna być odpowiednio dobrana do krawata, aczkolwiek niekoniecznie z tej samej tkaniny.
Biała – przeznaczona jest do smokinga i fraku, bawełniana noszoną, na co dzień, błyszcząca jedwabna, czy żakardowa natomiast zarezerwowana na specjalne okazje.
 
 
Artykuł umieszczony dzięki uprzejmości www.newmen.pl

 

 



Strona: 1

<- Wstecz Do góry