Wesele i  ślub - Portal weselny - Porady, ciekawostki, baza firm.
1 czerwca 2020, Alfonsa, Bernarda, Konrada
STRONA GŁÓWNA REKLAMA REGULAMIN PRACA KONTAKT PARTNERZY NEWSLETTER
ARTYKUŁY
moda ślubna
wydarzenia
prasa ślubna
formalności
obyczaje
organizacja wesela
koszty ślubu
wieczór kawalerski
wieczór panieński
podróż poślubna
księga imion
ciekawostki
kulinarnie
zabawy weselne
sondaże

BAZA FIRM
suknie ślubne
akcesoria ślubne
bielizna ślubna
catering
cukiernie
dekoracje weselne
fotografia
garnitury
jubilerzy; biżuteria
konsultanci ślubni
kwiaciarnie
limuzyny
noclegi
obuwie ślubne
oprawa muzyczna
podróż poślubna
prezenty ślubne
przewóz gości
restauracje
salony fryzjerskie
salony kosmetyczne
szkoły tańca
trunki i napoje
videofilmowanie
zaproszenia
USC

GALERIE śLUBNE
Suknie ślubne
Garnitury
Bielizna
Limuzyny
Biżuteria
Fotografia ślubna
Bukiety ślubne

OGŁOSZENIA
sprzedam
kupię
dam zamienię

Jak rozsadzić gości weselnych ?

Przygotowania weselne dobiegają końca – sala wybrana, godzina na Mszę Ślubną zarezerwowana, suknia wisi już na wieszaku… I kiedy wydaje się, że wszystko już dopięte na ostatni guzik, pojawia się ostatni problem, z którym każda Para Młoda musi się zmierzyć – rozsadzenie Gości weselnych.
Najlepiej jest wrócić do spisu wszystkich osób, i spokojnie przejrzeć do kogo wysłaliśmy zaproszenia, ile osób potwierdziło przybycie, przeliczyć liczbę spodziewanych bliskich. Kiedy wiadomo już, ilu Gości będzie uczestniczyło w przyjęciu weselnym, kolejnym krokiem jest zwrócenie się do organizatorów wesela z prośbą o rozkład stolików.
Warto wziąć pod uwagę rodzaj stołów na sali weselnej. Inaczej będziemy rozsadzać Gości przy okrągłych stolikach inaczej przy tradycyjnej podkowie.

Przy stojących pojedynczo stołach zwykle mieści się do dziesięciu osób. Dobrze, gdy razem znajdą się osoby, które będą miały ze sobą o czym rozmawiać. Zdarza się również, że Goście przypisani są do danego stołu, ale bez wskazania konkretnych miejsc.
Jak rozpoznać wtedy swój stół? Oprócz tradycyjnej numeracji, można wykorzystać wiele pomysłów na nazwanie stołów. Osobisty charakter nadaje przyjęciu kierowanie się przy tym swoimi zainteresowaniami, ulubionymi przedmiotami itp. Jeśli ktoś jest amatorem wspinaczki, może zatytułować stoły nazwami szczytów gór, które zamierza zdobyć. Na weselu konesera wina, każdy ze stołów może otrzymać nazwę od gatunków szczepów winnych. Pomysłów na pewno nie zabraknie.

Kto siedzi koło Pary Młodej?

Nie ulega wątpliwości, że Para Młoda jest tego dnia najważniejsza. To ona jest w centrum uwagi i właśnie od niej powinno rozpocząć się planowanie. Przy stole prezydialnym siedzą jednak też inne równie ważne osoby, które trzeba odpowiednio uhonorować.
Zwykle mamy dwie możliwości:
1) koło panny młodej siedzi świadek pana młodego ze swoją osobą towarzyszącą lub świadkowa ze swoim partnerem i dopiero w dalszej kolejności rodzice
2) miejsce obok Nowożeńców zajmują rodzice
Wybór jest trudny i delikatny. Tak naprawdę zależy od Pary Młodej i nie tylko od tego, kogo postawią na pierwszym miejscu.
Dobrze jest wziąć również pod uwagę fakt, że Goście przestrzegają wyznaczonych miejsc najczęściej tylko podczas obiadu. Kiedy zabawa rozkręca się na dobre, przesiadają się, by porozmawiać również z innym osobami, nie tylko z najbliższym sąsiadem. A Młoda Para zajmuje swoje miejsce jeszcze rzadziej niż pozostali goście – krąży po sali, rozmawia ze wszystkimi, przyjmuje gratulacje, tańczy. I tak naprawdę osoby siedzące obok niej, zostają przy głównym stole same.

Winietki i tableau

Rozsadzanie Gości jest uzasadnione oczywiście wtedy, kiedy decydujemy się na przygotowanie winietek lub tableau z dokładnym planem.
Już bardzo rzadko spotyka się przyjęcia weselne, podczas których Goście mają zupełną dowolność w wyborze miejsc. To prawda, że dawniej wszystkie wesela odbywały się w ten sposób, nie było wizytówek wskazujących miejsce przy stole, ale wiązało się to z szeregiem trudności. Para Młoda musiała zaufać wyczuciu swoich Gości. A nie zawsze to się sprawdzało i zdarzało się, że osoby znajome lub bardzo daleka rodzina zajmowała honorowe miejsca blisko Młodych, stawiając w kłopotliwej sytuacji i Parę Nowożeńców i ich rodziców, którzy nie mieli gdzie usiąść. Bywało również tak, że zaproszeni Goście, którym trochę dłużej zajęło dotarcie do sali weselnej, zostawali z jednym krzesłem przy oknie i z drugim po przeciwnej stronie stołu.
Aby uniknąć takich sytuacji, od kilku lat planując swoje przyjęcie weselne, Para Młoda wyznacza swoim Gościom miejsce przy stole.
Kiedy plan zostanie zaakceptowany przez wszystkie decyzyjne osoby, wystarczy już tylko zamówić wydruk winietek lub przygotować je samodzielnie.
Do kompletu dobrze jest mieć przygotowane tableau, na którym znajduje się plan sali weselnej i nazwiska Gości przypisane do konkretnych stolików. Goście przed rozpoczęciem przyjęcia, kiedy i tak oczekują na przyjazd Nowożeńców mogą zapoznać się z planem i bez żadnych trudności odnaleźć swoje miejsce.

Zawsze warto skorzystać z pomocy konsultanta ślubnego, który organizując ślub doradza Narzeczonym najlepsze rozwiązania a następnie koordynując wesele, pomaga Gościom wskazać odpowiednie miejsce, zdejmując ciężar tego obowiązku z ramion Pary Młodej.

Kinga Nowakowska
Katarzyna Wachułka
Raz w życiu – Konsultanci ślubni
Strona: 1

<- Wstecz Do góry